General Information

Institutional Information: Edebiyat Fakültesi, Tarih, Yeniçağ Tarihi Anabilim Dalı
Research Areas: Social Sciences and Humanities, History, Modern History, History of The Ottoman Instutionsand Civilization

Names in Publications: çakır, ibrahim etem

Metrics

Publication

59

Citation (WoS)

12

H-Index (WoS)

1

Citation (Scopus)

75

H-Index (Scopus)

1

Project

13

Thesis Advisory

28
UN Sustainable Development Goals

Biography

Tarih Bölümü, İşletme Fakültesiİlahiyat  Fakültesi lisans mezunudur. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde bir müddet lisans eğitimi aldı. Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Hukuku alanında yüksek Lisans öğrenimini tez aşamasında sürdürmektedir.

Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yeniçağ Tarihi Anabilim dalında Yüksek Lisans (2006) ve Doktorasını (2010) tamamladı. Bilkent Üniversitesi’nde katıldığı sınav ile Yeniçağ Tarihi bilim alanında Doçent unvanı aldı (2017). Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yeniçağ Tarihi Anabilim dalında Profesör kadrosuna atandı (2023).

Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmen ve yönetici, Erzincan Üniversitesinde araştırma görevlisi ve öğretim üyesi olarak çalıştı. 2012 yılından itibaren Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yeniçağ Tarihi Anabilim Dalında öğretim üyesi ve Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi anabilim dalı başkanı olarak görev yapmaktadır. 

Osmanlı Şehir Tarihi, Osmanlı Sosyal-İktisat Tarihi ve İslâm Tarihi alanında çok sayıda kitap, makale ve yurtiçi-yurtdışı bildiri sahibidir. İngilizce ve başlangıç düzeyinde Arapça, Farsça bilmektedir.

Contact

Email
ietem.cakir@atauni.edu.tr
Web Page
https://avesis.atauni.edu.tr/ietem.cakir
Office Phone
+90 442 231 8087 Extension: 8087
Office
432
Address
Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü-Erzurum-TÜRKİYE