Genel Bilgiler

Biyografi

İsmail Gökçe 1977’de İskele’de (Kıbrıs) doğdu. 2002’de Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV-Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede bir yıl araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2000-2005 yılları arasında Wilbert Skip Norman ve Coşkun Aral’ın asistanlığını yaptı. 2006 yılında TC Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Fotoğraf Anasanat Dalı’nda yüksek lisansını “Kültürel Antropoloji’de Fotoğraf Kullanımı” adlı tez çalışması ile tamamladı. 

2004-2009 yılları arasında TC İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde (tam zamanlı), 2009-2015 yılları arasında Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde (yarı zamanlı), 2010 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde (yarı zamanlı), ve 2010-2018 yılları arasında Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde (yarı zamanlı) öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında bir akademik dönem süresince İzmir Yaşar Üniversitesi’nde belgesel fotoğraf üzerine bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Aynı yıl Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi’nin kurucuları arasında yer aldı. Sanatta Yeterliğini 2018 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Fotoğraf Anasanat Dalı’nda “Kronotop” adlı eser-tez çalışması ve sergisi ile tamamladı.

İsmail Gökçe birçok karma sergiye katıldı, fotoğraf gösterimleri yaptı, çeşitli dernek ve üniversitelerde söyleşiler gerçekleştirdi, yurtiçi ve yurtdışında sergiler açarak fotoğraf yarışmalarında ödüller kazandı ve fotoğraf yarışmalarında jüri üyesi olarak görev yaptı. Fotoğrafları yerli ve yabancı gazete ve dergilerde yayımlandı. Gökçe fotoğraflarında insanı konu aldı, Çingeneler ve Maronitler ile ilgili fotoğraf projeleri gerçekleştirdi, Avrupa ülkelerini kapsayan fotoğraflar çekip gezi yazıları yazdı, Türk TIR şoförlerinin çalışma şartları ile ilgili bir belgesel fotoğraf projesi hazırladı.

Halen Atatürk Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Fotoğraf Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak çalışmaktadır.

Kurum Bilgileri

Birim
Güzel Sanatlar Fakültesi
Bölüm
Fotoğraf
Ana Bilim Dalı
Fotoğraf Anasanat Dalı

İletişim

Posta Adresi
ismail.gokce@atauni.edu.tr