emeğin ve alın terini simgesi madencilerimiz anısına


Creative Commons License

Akkök A. (Executive)

Project Supported by Higher Education Institutions, 2022 - 2022

  • Project Type: Project Supported by Higher Education Institutions
  • Begin Date: September 2022
  • End Date: December 2022

Project Abstract

“Emeğin ve Alın Terinin Simgesi Madencilerimiz Anısına” projesi kapsamında madenciler gününde, madencilerimizi ve yaşamını yitiren maden işçilerimizi yad etmek için bir fotoğraf sergisi yapmayı planladık. Derlediğimiz 20 adet maden ve maden işçilerinin bulunduğu fotoğrafları dekota haline getirterek sergi için hazırlanır. Seçilen fotoğraflar madenciliğin ve maden işçilerinin ne kadar zor şartlar altında çalıştıklarını göz önüne seren fotoğraflardır.

Proje günü öncesi afişlerimiz hazır hale getirilerek gereken yerlere asılır. Rektör ve rektör yardımcıları davet edilir.

Maden ve madencilik ile ilgili bilgiler derlenerek, sergi açılışı öncesi gelen konuklara bilgiler verilir. Maden kazaları ile ilgili konular hakkında bilgiler verilir. Türkiye’de ne zaman nerede hangi maden kazası olmuştur ve kaç kişi yaşamını yitirmiştir bilgiler sunulur. Sonrasında ilk olarak istiklal marşı okunur ve hayatını kaybeden maden işçilerini yad etmek için 1 dakikalık saygı duruşuna geçilir. Arkasından sergi açılışımızı gerçekleştirerek, gelen konuklarla sergimiz gezilir.

Bu proje Atatürk Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri tarafından desteklenmiştir.

 

Anahtar Kelimeler: Maden, Madenciler, Alınteri, Emek