Land Art-Arazi Sanatı


Bulat M., Karadağ M.

IV. Uluslararası Sürdürülebilir Gelişme Çerçevesinde “Kırsal Alanlar ve Ekoloji” Kongresi (RUDESU2023) 05-06 Ekim 2023 Girne-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet, Girne, Cyprus (Kktc), 4 - 06 October 2023, pp.220-237

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • City: Girne
  • Country: Cyprus (Kktc)
  • Page Numbers: pp.220-237
  • Ataturk University Affiliated: Yes

Abstract

                                                    Land Art (Arazi Sanatı)

                                         

özet

Peyzaj, mimarlık ve heykel sanatı’nın ortak noktası olarak değerlendirilebilen Land Art (Arazi Sanatı) 1960´ların sonun da Amerika’da doğmuş ve 1970´li yıllarda Avrupa’ya yayılarak birçok batı ülkesini de etkisi altına almıştır.

Bu sanat hareketi çağdaş sanatın non-art ve ya anti-form hareketleri değerlendirmesinde avantgarde sanat bölümünde yer almaktadır. Doğada insan yaratıcılığı ve müdahalesi olarak ortaya çıkan bu akım, geniş uygulama şekilleri ile de sunulmuştur. Sınırları kaldırmaya çalışan Land Art sanatı aynı zamanda galericilik ve sanatın pazarlanma düzenine karşı oluşan bir tepkidir. Land Art akımı ile yaratılan sanat eserlerinin görselleri bazen galerilerde sergilenseler de bu eserlerin satışı bu güne dek gerçekleştirilmemiştir.

Land Art yapıları doğa ile sanatın değerli buluşma noktası olarak doğada değişikliklerden etkilenmektedir, tabiata yapılan bu sanatsal müdahale zamanla dönüştürülür ve ya yok edilebilir. Müze ve galeri duvarlarının dışında sunularak ortaya konulan sanat, insan ve doğa arasında endüstri devrimi ve devam eden sanayileşme döneminde barış ve düşüncenin de davetçisi olmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Land Art sanatının başlıca öncü ve tanınmış sanatçıları;  Robert Smithson, Michael Heizer, Alice Aycock, Christo, Nancy Holt, Mary Miss, Walter De Maria, Dennis Oppenheim, James Turrell, Alan Sonfist, Ana Mendieta, İngiltere´de ise Richard Long, Andy Goldsworthy dır.

 XX. yüzyıl Land Art eserlerinde öncü olan önemli sanatçı çifti Christo ve Jeanne-Claude büyük boyutta projeler ortaya koyarak, doğanın sınırsızlığını en iyi biçimde kullanmak sureti ile çok geniş alanlarda mimari nesneler ve yine doğal malzemeler ile doğanın kendisini doğrudan kullanarak herkesin sanatla yakın temasta olması noktasında büyük katkıları olmuştur. Bu sanatçı çiftinin eşsiz yapıtları halen insanların hafızasında canlı ve ölümsüz olarak yer almış ve almaya da devam etmektedir.

Land Art sanat akımı ile,  alternatif mekan arayışları, doğaya karşı yeni bir duyarlılık getiren  bu sanat hareketleri, alternatif sanatın erken dönem sanat çalışmaları olarak kabul görmüştür. Land sanatçılarının doğaya yaptıkları müdahaleler ile insanlığa farklı bakış açıları kazandırmışlar ve günümüzde bu anlayışlar doğrultusunda sanatsal üretimlere devam edilmektedir.

 

Anahtar kelimeler : Sanat, Heykel, Doğa, Galeri,