Genel Bilgiler

Biyografi

1969'da Kırşehir'in Kaman ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Kars'ta, orta öğrenimini Eskişehir'de tamamladı. 1986 yılında girdiği Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü 1990 yılında bitirdi. 1990 yılında MEB’e bağlı Şavşat Lisesine edebiyat öğretmeni olarak atandı. 1992 yılında Gazi Emir Ulaştırma Yedek Subay Okulunda askerlik temel eğitimi aldı. Askerlik görevinin geriye kalan kısmını Erzincan Endüstri ve Meslek Lisesinde yedek subay edebiyat öğretmeni olarak ifa etti.

1993 yılının başlarında Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne Türk Dili ana bilim dalında araştırma görevlisi oldu. Prof. Dr. Efrasiyap Gemalmaz yönetiminde hazırlamış olduğu Tarık Buğra’nın Romanlarında Söz Dizimi adlı yüksek lisans tezini 1995 yılında ve Dedem Korkut Kitabı’nın Söz Dizimi adlı doktora tezini 2000 yılında tamamlayarak Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden doktor unvanı aldı.

2001 yılında Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde yardımcı doçent kadrosuna atandı. Bu tarihten itibaren Atatürk Üniversitesinin çeşitli fakültelerinde (Fen-Edebiyat Fakültesi, Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi, Meslek Yüksek okulu) ve Kafkas Üniversitesinde branşıyla ilgili birçok lisans dersi (Eski Türkçe, Orta Türkçe, Türk Dili Tarihi, Eski Anadolu Türkçesi, Türkiye Türkçesi, Osmanlıca, Çağdaş Türk Lehçeleri, Cümle Bilgisi, Dil Bilimi, Dil Bilimi ve Türkçe, Kompozisyon, Türk Dili) verdim. Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde ise “Anadolu ve Rumeli Ağızları”, “Karşılaştırmalı Çağdaş Türk Lehçeleri”, “Eski Türkçe”, “Cümle Bilgisi”, “Leksikoloji” gibi dersleri yüksek lisans ve doktora dersi olarak okuttu.

2004 yılında rektörlüğün görevlendirmesiyle bir dönemliğine Afganistan’a gitti ve Kabil Üniversitesi Dil ve Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde “Türkçe Dil Bilgisi”, “Türkçe Okuma-Anlama”, “Bilgisayar” gibi derslere girdi.

Gazi Üniversitesinde yapılan sınav ile 2009 yılında doçent oldu. 2014 yılında profesör kadrosuna atanarak Atatürk Üniversitesindeki görevine devam etti. Hâlen aynı görevini sürdürmektedir.

2 kitap, 1 kitap bölümü, 1 ansiklopedi maddesi, 15 makale, 7 bildirisi bulunmaktadır. 10 yüksek lisans, 6 doktora tezi (tamamlanmış) yönetmiştir.

Evlidir ve biri kız, biri oğlan olmak üzere iki çocuğu vardır.

Kurum Bilgileri

Birim
Edebiyat Fakültesi
Bölüm
Türk Dili ve Edebiyatı

İletişim

Web Sayfası
https://avesis.atauni.edu.tr/muharremdasdemir
Ofis
A-20
Posta Adresi
Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü