Genel Bilgiler

Biyografi

Eğitim:  10 Eylül 1981’de Adana’da doğdu. 2002'de Çukurova Üniversitesi, Kimya Bölümü’nden lisans derecesini ikincilikle aldı. 2004-2011 yılları arasında Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında ODTÜ’de araştırma görevlisi olarak görev yaptı. ODTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı’nda 2006 yılında yüksek lisansını ve 2010’da doktora çalışmalarını Prof. Dr. Saim Özkar danışmanlığında tamamladı. Doktora çalışmaları sırasında, 2009 yılında TÜBİTAK bursiyeri olarak Brown Üniversitesi, Kimya Bölümü (Rhode Island/ABD)’de 6 ay ve 2010 yılında Darmstadt Teknik Üniversitesi/Almanya’da 3 ay süreyle deneysel çalışmalar yaptı. 2011 yılında Atatürk Üniversitesi, Fen Fakültesi, Kimya Bölümünde yardımcı doçent olarak göreve başladı. 2012-2013 yılları arasında Brown Üniversitesi, Kimya Bölümü'nde doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı. 2013 yılında Kimya Bilim alanında Doçent ünvanını aldı.

 

Ödüller: Dr. Önder Metin; 2011 yılında doktora tez çalışmaları nedeniyle ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği tarafından verilen “9. Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı” ödülünü, 2013 yılında ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı tarafından “Araştırma Teşvik Ödülü”nü, 2014 yılında Türkiye Bilimler Akademisi “Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı” (TÜBA-GEBİP) ödülünü, 2015 yılında FABED “Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülünü, 2017 yılında Bilim Akademisi “Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülünü” ve Bilim kahramanları Derneği “Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülünü” almıştır. Almış olduğu bu ulusal ödüllere ilaveten Atatürk Üniversitesi Rektörlüğünün her yıl düzenlediği Bilimsel Teşvik Ödülleri kapsamında 2012-2016 yılları arasında “Fen Bilimleri Alanı Etkin Makale Dalında Birincilik Ödülü”nü 4 defa üst üste ve “Fen Bilimleri Atıf Dalında Birincilik Ödülünü” almıştır. 2013 yılında TÜBİTAK-Lindau Bilimsel Etkinliklere Katılma Desteği Programı kapsamında “63. Lindau Nobel Ödüllü Bilim İnsanları Toplantısı”na katılmak üzere Türkiye’den seçilen altı kişilik ekipte de yer almıştır.

 

Akademik Faaliyetler: Doç. Dr. Önder Metin’in bir adet ABD patenti, Uluslararası Atıf Endeksleri kapsamındaki dergilerde basılmış 60 adet makalesi olup; bu makalelere 2700’ün yakın atıf yapılmıştır ve h-indeksi 26’dür. Uluslararası konferanslarda sunulmuş 21 ve ulusal konferanslarda sunulmuş 25 adet bildirisi vardır. Doç.Dr. Önder Metin 2013 yılından itibaren TÜBİTAK tarafından yayımlanan Turkish Journal of Chemistry dergisinde Editörlük görevi yapmaktadır. Doç.Dr. Önder Metin Türk Kataliz Derneği denetleme kurulu üyesidir. Evli ve iki çocuk sahibi olan Doç. Dr. Önder Metin halen Atatürk Üniversitesi, Fen Fakültesi, Kimya Bölümü’nde araştırma grubu ile alaşım ve çekirdek-kabuk yapısında nanopartiküllerin sentezi ve organik tepkimelerde kataliz uygulamaları, hidrojen depolama, elektrokataliz ve lityum-hava bataryaları kapsamında çalışmalarını sürdürmektedir.   

Kurum Bilgileri

Birim
Fen Fakültesi
Bölüm
Kimya
Ana Bilim Dalı
Anorganik Kimya Anabilim Dalı

İletişim

Web Sayfası
www.ometin.net
Ofis
Fen Fakültesi Kimya Bölümü 38 nolu ofis
Posta Adresi
Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü, 25240 Yakutiye, Erzurum