Genel Bilgiler

Biyografi

Osman Aktaş 20 Nisan 1958 Erzurum İspir doğumludur. İlkokul, Ortaokul ve Liseyi İspir’de okudu. Üniversiteyi 1978 yılında girdiği Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Mikrobiyoloji Bölümü’nde1982 yılında bitirdi. Doktorasını 1983 yılında asistan olarak göreve başladığı Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda 1989 yılında tamamladı. Aynı Fakültede 1995 yılında yardımcı doçent, 1996 yılında Doçent ve 2001 yılında Profesör oldu.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinde koordinatör, baş koordinatör ve eğitimden sorumlu dekan yardımcılığı gibi idari görevlerde ve Üniversite ölçeğinde çeşitli komisyonlarda görev aldı. Erzurum AIDS’le Savaşım Derneği’nin iki dönem başkanlığını yapan Osman Aktaş alanı ile ilişkili birçok dernek ve kuruluşun üyesidir.

Çeşitli ulusal ve uluslararası indeksli dergilerde yayınlanmış makale ve kongrelerde sunulmuş bildirileri dâhil 100'ün üzerinde bilimsel eseri ve ayrıca baskı yılı 2014 olan "Tıbbi Artropodoloji" adlı bir bilimsel kitabı; 2015 yılında Ötüken Neşriyat tarafından yayınlanan “Bir Yaratılış Efsanesi: Türk’ün Yaratılışı ve Yeniden Doğuşu adlı bir mitoloji kitabı ve 2010 yılında Yankı Yayın aracılığı ile basılan "Sensiz Yalnızdılar" adlı bir şiir kitabı bulunmaktadır. Edebiyata ve özellikle şiire olan düşkünlüğü ilkokul sıralarına dayanmaktadır. Osman Aktaş Lise yıllarında Kültür Bakanlığının Erzurum’un 58. kurtuluş yılı anısına düzenlediği şiir-kompozisyon yarışmasında birincilik ödülü almıştır.

Evli ve bir çocuk babası olan Osman Aktaş, halen Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyeliğine; ve Tıbbi Mikrobiyolojinin Moleküler Mikrobiyoloji biriminde rutin tanısal sağlık hizmetlerine devam etmektedir.

Kurum Bilgileri

Birim
Tıp Fakültesi
Bölüm
Temel Tıp Bilimleri
Ana Bilim Dalı
Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı

İletişim

Ofis
Temel Tıp Bilimleri Binası
Posta Adresi
Atatürk Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim dalı ERZURUM