Doğu Anadolu Bölgesi-Erzincan


Creative Commons License

Başar B.

in: Türkiye Lezzet Rotaları, Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu,Doç. Dr. Ümit Sormaz,Dr. Cihan Canbolat, Editor, Detay Yayınevi, Ankara, pp.159-167, 2021

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter TextBook
  • Publication Date: 2021
  • Publisher: Detay Yayınevi
  • City: Ankara
  • Page Numbers: pp.159-167
  • Editors: Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu,Doç. Dr. Ümit Sormaz,Dr. Cihan Canbolat, Editor

Abstract

Yöresel yiyecek ve içecekler bölgenin turizminin ve ekonomisinin gelişmesi açısından tek başına yeterli olamamaktadır. Lezzet rotaları; bölgelerin sahip oldukları yöresel yiyecek ve içecekleri ile ön plana çıkan destinasyonların, bölgenin turistik çekim unsuruna dönüşmesinde söz konusu bu zenginliklerini bir araç olarak kullanılmaktadır. Destinasyonların lezzet rotalarının belirlenmesi destinasyonların bölgesel zenginliklerini ve farklılıklarının ortaya çıkarılarak turistik pazarlama aracı olarak kullanılması, bu yol ile bölge turizmi ve ekonomisinin gelişmesi açısından önem taşımaktadır. 


Türkiye’nin iller bazında yöresel mutfağı ve mutfak kültürünün tanıtımının yapılması ve Türkiye’nin lezzet haritasının çıkarılmasının amaçlandığı bu eserde, ülkemizin çeşitli üniversitelerinin gastronomi, aşçılık, otel, lokanta ve ikram hizmetleri gibi yiyecek ve içecek sektörüne yönelik eğitim veren fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında görev yapan çok değerli akademisyenler doğdukları, yaşadıkları ya da görev yaptıkları bölgelere ait yöresel mutfağı ve mutfak kültürünü kaleme almıştır. Yazarların, mutfağına ve mutfak kültürüne hakim olduğu illerin sahip olduğu yöresel mutfağının tüm özelliklerini yazarken kaynağına ulaşmış olması, yöresel mutfaklara ait doğru ve güncel bilgilerin Türk mutfağına kazandırılması açısından önemlidir. Ayrıca, bu alanda eğitim gören öğrencilere son yıllarda önem kazanan Türk mutfağının ve yöresel mutfakların doğru aktarılması, ülkemiz lezzet haritasının yerli ve yabancı turistlere tanıtılması bakımından önemli bir kaynak kitap niteliğindedir.