General Information

Institutional Information: Ilahiyat Fakültesi, Felsefe Ve Din Bilimleri, Din Psikolojisi Anabilim Dalı
Research Areas: Social Sciences and Humanities, Psychology, Theology, Philosophy and Religious Sciences

Metrics

Publication

109

Citation (WoS)

41

H-Index (WoS)

2

Citation (Scopus)

37

H-Index (Scopus)

1

Citation (Scholar)

137

H-Index (Scholar)

5

Citiation (TrDizin)

48

H-Index (TrDizin)

4

Project

26

Intellectual Property

2

Thesis Advisory

22

Open Access

46
UN Sustainable Development Goals

Biography

1978’de Erzurum'un Tekman ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Tekman'da, ortaöğrenimini Hınıs İmam-Hatip Lisesi’nde tamamladı. 1997'de Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde başladığı lisans öğrenimini 2002 yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde tamamladı.  Yüksek Lisansını, Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Din Psikolojisi Anabilim Dalında “Haris el-Muhâsibî'de Dini Davranış Teorisi” adlı çalışmayla 2006’de tamamladı. Doktorasını aynı enstitüde “Yalnızlık Umutsuzluk ve Dindarlık İlişkisi” adlı çalışmayla 2011’de tamamladı. 

2002’de Diyanet İşleri Başkanlığı’nda İmam-Hatip olarak göreve başladı. 2004-2011 yılları arasında MEB'de Öğretmen olarak görev aldı.  2012’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Öğretim Üyesi olarak atandı. 2015 yılında, dil eğitimi için İngiltere'de bulundu. 2018’te Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne geçiş yaptı. Akademik etkinlikler (Erasmus KA131) çerçevesinde Suriye, Tunus, Danimarka, Hollanda, Fransa ve Ürdün'de bulundu. Halen adı geçen fakültede Din Psikolojisi Anabilim Dalı’nda Prof. Dr. olarak çalışmaktadır. 05.11.2020-08.01.2024 tarihleri arasında dekan yardımcılığı görevini ifa etti. 08.01.2024 tarihi itibariyle dekan olarak atandı. Belirtilen idari görev kapsamında fakülte akreditasyon çalışmalarını gerçekleştirmiş ve farklı fakültelerin pre-akreditasyon sürecine katkıda bulunmuştur. Üniversite yönetim ve senato kurulu üyeliği ayrıca Üniversite/Fakülte Kalite, Eğitim, BM Sürdürülebilirlik Amaçları (SDG) komisyon üyelikleri, Proje Destek Ofisi yürütme kurul üyeliği ve fakülte proje koordinatörü, stratejik plan hazırlama komisyon başkanlığı gibi pek çok kurul ve komisyonda görev almaktadır.  Evli ve iki çocuk babasıdır. Arapça ve İngilizce bilmektedir.

Yapay Zeka, Chat-CBT, Metaverse, Covid-19, deprem bölgesinde psiko-sosyal destek programlarını uygulama, bölgesel ve ulusal göç politika çalışmalarına proje bazlı destek, YTB (Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar)-Spark (BM) ortaklığında uyum çalışmalarını gerçekleştirme ve YTB öğrencilerine danışmanlık, YTB AKADEMİ koordinatörlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortaklaşa inanç problemlerini proje temelli araştırma, (YDH) Yeni Dini Hareketlerin ulusal ve uluslarası etkilerini psikolojik temelİ betimleme, kişilik ve dindarlık (bölgesel ve ulusal) gibi konularda çalışmalar yürütmektedir. TV ve Radyo programlarına katılmaktadır. Belirtilen kapsamda TÜBİTAK Sosyal Bilimler Ansiklopedisi madde yazarlığı,   SSCI/ESCI ve diğer hakemli dergi ve kitaplarda 100'ü aşkın yayın, 20 proje, 32 tebliğ, 19 yüksek lisans, 4 doktora öğrenci mezuniyeti gerçekleştirmiştir. 30 YL/Doktora danışmanlığı ve pek çok akademik dergide, TÜBİTAK bölge yarışmalarında hakemlik görevlerini de halihazırda sürdürülmektedir. Ayrıca TÜBİTAK 2209, TÜBİTAK 1002, TÜBİTAK 3005 projelerini yürütmektedir. Öğrenci etkileşimini arttırmak üzere çeşitli sanal medya araçları vasıtasıyla faaliyetler gerçekleştirmektedir. 

Contact

Email
mkizilgecit@atauni.edu.tr
Other Email
kmuhammed25@gmail.com
Web Page
https://avesis.atauni.edu.tr/mkizilgecit
Office Phone
+90 442 231 1909
Office
İlahiyat Fakültesi
Address
Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi YAKUTİYE ERZURUM